Sort by

ron has logged 234 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fury

Fury

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
King Arthur

King Arthur

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bloodline

Bloodline

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Covenant

The Covenant

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Saw V

Saw V

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Score

Score

1973
×
★★★½
Edit this entry  
04
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Edit this entry