raven has logged 155 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
It

It

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Children of Divorce

Children of Divorce

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Waray-Waray

Waray-Waray

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Help

The Help

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Somewhere in Time

Somewhere in Time

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
Meet Me in St. Gallen

Meet Me in St. Gallen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Four Sisters and a Wedding

Four Sisters and a Wedding

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Dare Project

The Dare Project

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Dare

Dare

2005
×
Edit this entry  
18
The Panti Sisters

The Panti Sisters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kissing Jessica Stein

Kissing Jessica Stein

2001
×
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The 11th Hour

The 11th Hour

2007
×
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Anna

Anna

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
Edit this entry  
12
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
José Rizal

José Rizal

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry