• Tom, Dick and Hairy

    Tom, Dick and Hairy

    ★★★½

    small brain review:
    A man like you deserves to be waxed and preserved in a museum as a specimen labeled 'PEST'.

    This was super fun and cute, the chemistry between the three were undeniable and really played out well throughout the movie! The Vibes are amazing.

    ---
    galaxy brain review:
    Look at me and you can tell I'm your little brother. Little Tom.

    never gonna forget seeing tony leung's dick being represented by him wearing a bald cap😭

  • Don't Go Breaking My Heart 2

    Don't Go Breaking My Heart 2

    ★★★★

    TANGINANG BUHAY TO BAKIT GANON BAT AKO YUNG NAKARAMDAM NG LAHAT NG SAKIT NILA? AKO DIN YUNG SOBRANG NASTRESS TALAGA LIKE SA TINGIN BA NILA GANUN LANG KADALI MARERESOLBAHAN LAHAT NG PROBLEMA NILA PAANO NA AKO PAANO YUNG INIVEST KO NA FEELINGS TANGINANG PALABAS TO NAKAKABWISET KAYONG LAHAT LARO LARO LANG PALA PAG-IBIG SA INYO PERO SAKIN HINDI!!!! HINDI OK!! ANG SAKIT SANA HINDI MASARAP ULAM NI DIREK!!!

  • A Simple Life

    A Simple Life

    ★★★★

    this movie felt very personal to me and it hasn't been long since i lost my grandparents and this movie just hit home really hard.

    the plot may seem simple but the emotions and warmth from the story, i felt very much. it felt genuine and was very realistic.

  • Flowers of Shanghai

    Flowers of Shanghai

    ★★★

    Part of my tony leung ranked list

    Good people wouldn't be in this profession!

    This movie was beautifully made and I love how it's very realistic. However, I have to admit that some parts were a little too draggy for me, and maybe that is why I couldn't enjoy it fully.

    Tony is amazing as always, and heartbroken yet again.

  • Don't Go Breaking My Heart

    Don't Go Breaking My Heart

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    the virgin playboy-becomes-good-guy-because-of-girl vs. the chad guy whose life changes inspired by girl and he makes a wholeasd building based on her shadow

    ALSO: FROGGIE DID NOTHING WRONG.

  • The Days of Being Dumb

    The Days of Being Dumb

    ★★

    this movie is actually just guys being bros tbh. cant give it a high rating because of those scenes but i absolutely love jacky and tony's chemistry and that definitely hard-carried this movie

  • Blind Detective

    Blind Detective

    ★★★★

    andy lau munching on a crab leg and sammi cheng doing the very most while investigating... the whole movie was just unexpectedly very cute and i feel blessed as a bisexual

    edit: the soundtrack is beautiful, love it so much
    also give a listen to the cantonese version

  • Fat Choi Spirit

    Fat Choi Spirit

    ★★★★

    Remember, good character makes a good player.

    anyway that aside, this was such a fun movie. mahjong requires a lot of thinking and luck, and like every game, its winning that matters; but this movie really put the value of losing and just enjoying the game in such a sweet, lukewarm way.

    side note: miss playing mahjong w my family😭 might ask them to play again soon qwq

  • The Conman

    The Conman

    ★★½

    silver fox andy lau with glasses😳

    anyway the movie was ok but i wish i understood the gambling stuff ig

  • Three Summers

    Three Summers

    ★★★

    Part of my tony leung ranked list

    the movie was ok but i just thought i would love to spend my summer with a forlorn tony leung in a fishing village,,,

    appendix A
    appendix B

  • Love on Delivery

    Love on Delivery

    ★★★★

    WHAT IS THIS MOVIE LMAOOO

    also if they did commentary like that i would actually be interested in watching sports matches🤨

  • Sorry to Bother You

    Sorry to Bother You

    ★★★★

    white people are fucking weird