Sort by

Timothy has logged 244 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Buck Privates

Buck Privates

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crisis: Behind a Presidential Commitment

Crisis: Behind a Presidential Commitment

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saturn 3

Saturn 3

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
One of Our Aircraft Is Missing

One of Our Aircraft Is Missing

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
RKO 281

RKO 281

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Adventures on the New Frontier

Adventures on the New Frontier

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Congo

Congo

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Baraka

Baraka

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Samurai Rebellion

Samurai Rebellion

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The War Room

The War Room

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Primary

Primary

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trog

Trog

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Mummy's Curse

The Mummy's Curse

1944
×
Read the review Edit this entry  
27
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Mummy's Ghost

The Mummy's Ghost

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Invisible Man's Revenge

The Invisible Man's Revenge

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry