Matthew has logged 539 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Long Way Down

A Long Way Down

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★½
Edit this entry  
29
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Private Benjamin

Private Benjamin

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Heartbreakers

Heartbreakers

2001
×
★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
New Year, New You

New Year, New You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Simple Simon

Simple Simon

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
24
For Better or for Worse: A Christmas Angel

For Better or for Worse: A Christmas Angel

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Olive, the Other Reindeer

Olive, the Other Reindeer

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mental

Mental

2012
×
★★½
Edit this entry  
19
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
El Chicano

El Chicano

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Babes In Toyland

Babes In Toyland

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frida

Frida

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
Shrek in the Swamp Karaoke Dance Party

Shrek in the Swamp Karaoke Dance Party

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Christmas Calendar

The Christmas Calendar

2017
×
★★
Read the review Edit this entry