Matthew has logged 46 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★
Edit this entry  
30
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★½
Edit this entry  
27
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★½
Edit this entry  
21
Those People

Those People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
St. Agatha

St. Agatha

2018
×
★★
Edit this entry  
11
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wife

The Wife

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
When in Rome

When in Rome

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
School Spirit

School Spirit

2019
×
★½
Read the review Edit this entry