RSS feed for dongkelley
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Merry Christmas Mr. Lawrence

Merry Christmas Mr. Lawrence

1983
×
Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Body Double

Body Double

1984
×
★★
Edit this entry  
01
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Jesus Is King: A Kanye West Film

Jesus Is King: A Kanye West Film

2019
×
Edit this entry  
23
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★
Edit this entry  
16
s01e03

s01e03

×
Edit this entry  
15
Anthem

Anthem

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★
Edit this entry  
13
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
11
I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
10
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
In Praise of Love

In Praise of Love

2001
×
Edit this entry  
09
Veslemøy's Song

Veslemøy's Song

2018
×
Edit this entry  
09
The Phantom

The Phantom

2000
×
★★
Edit this entry  
08
Liquid Crystals

Liquid Crystals

1978
×
★★★★
Edit this entry  
08
Acera, or the Witches' Dance

Acera, or the Witches' Dance

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

1992
×
★★
Edit this entry  
06
Muscle

Muscle

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lesson of the Evil

Lesson of the Evil

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Liberté

Liberté

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
City Dream

City Dream

2019
×
★★
Edit this entry  
13
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Flatland

Flatland

2019
×
Edit this entry  
12
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
Edit this entry  
12
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Waves

Waves

2019
×
Edit this entry  
10
Synchronic

Synchronic

2019
×
Edit this entry  
09
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jordan River Anderson, The Messenger

Jordan River Anderson, The Messenger

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Verdict

Verdict

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Who's Afraid of Ideology? Part 2

Who's Afraid of Ideology? Part 2

2019
×
Edit this entry  
09
Transcript

Transcript

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Second Generation

Second Generation

2019
×
Edit this entry  
09
Cézanne

Cézanne

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Circumplector

Circumplector

2019
×
Edit this entry  
09
Hrvoji, Look at You from the Tower

Hrvoji, Look at You from the Tower

2019
×
Edit this entry  
09
2minutes40seconds

2minutes40seconds

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
Read the review Edit this entry