• A Study in Choreography for Camera

  • Mildred Pierce

    ★★★★★

  • No Sail

  • Wonder Man

    ★★

  • Meet Me in St. Louis

  • The Three Caballeros

  • The Miracle of Morgan’s Creek

    ★★½

  • Flight for Freedom

    ★★★½

  • Bambi

  • Suspicion

    ★★★★½

  • Dumbo

  • The Little Whirlwind

  • Fantasia

  • Rebecca

    ★★★½

  • Pinocchio

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Second Fiddle

  • The Little Princess

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★

  • Vivacious Lady

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★½

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • Heidi

  • Captains Courageous

  • Mary of Scotland

  • Elmer Elephant

  • The Kids in the Shoe

  • Bright Eyes

  • The Black Abbot

    ★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • 42nd Street

    ★★★½

  • The Most Dangerous Game

    ★★★

  • Murders in the Rue Morgue

    ★★★½

  • Freaks

    ★★★

  • La Chienne

  • Street Scene

    ★★½

  • Millie

    ★★½

  • City Lights

  • Blackmail

    ★★★★½

  • Sound Test for Blackmail

  • Steamboat Willie

    ★★★

  • The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

    ★★★½

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Wings

    ★★★★★

  • The Freshman

    ★★★½

  • Au secours!

    ★★★

  • Salomé

    ★★★½

  • Never Weaken

  • The Daughter of Dawn

  • The Dying Swan

    ★★★★½

  • The Mystery of the Leaping Fish

  • Mabel's Married Life

  • Daisy Doodad's Dial

    ★★★½

  • Suspense

    ★★½

  • Tilly and the Fire Engines

  • The Wonderful Wizard of Oz

  • Rescued by Rover

  • Electrocuting an Elephant

  • A Trip to the Moon

    ★★½

  • The Haunted Castle

    ★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • The Execution of Mary, Queen of Scots

  • The Boxing Cats (Prof. Welton's)

    ★★

  • Newark Athlete

  • Roundhay Garden Scene

  • Toy Story Collection

  • Julie Knew Her Killer