• Sunset Boulevard in Concert

    Sunset Boulevard in Concert

    ★★★★½

    A phenomenal musical, first and foremost, but I have to note I really, really enjoyed the way this production incorporates the behind-the-scenes staff and COVID-safe regulations into the actual experience; adds a new dimension to an already superb production of one of ALW's best.

  • The Black Abbot

    The Black Abbot

    ★★½

    Don't let the posh accents and stunning Judy Kelly outfits fool you; this is no loftier than your average early talkie whodunnit, but at the same time, that doesn't make it bad. The Black Abbot is clearly one of those slipshod quota quickies British studios churned out throughout the 30s as an efficient way to make easy money, a meagrely-funded and brainless crime caper about a gang of upper-class criminals who use a well-known ghost tale to help them kidnap…

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★★

    how am I supposed to type out a review when I have all these tears

  • A Holly Dolly Christmas

    A Holly Dolly Christmas

    ★★★

    goddess

  • Singin' in the Rain

    Singin' in the Rain

    ★★★★★

    life is beautiful, isn't it?

  • Legally Blonde

    Legally Blonde

    ★★★★★

    i watched it AGAIN

  • A Chorus Line

    A Chorus Line

    ★★

    Takes the prodigious source material and flimsily uploads it into a dull, grimy screen adaptation that, outside of a solid cast and sensational choreography, fails to inspire any and all enthrallment.

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit

    ★★★★

    Completely enrapturing; The Queen's Gambit is a sleeker, sneakier version of the typical, surface-level Netflix fare that cinephiles love to moan about on here, moonlighting as something a whole lot more profound than it actually is - this, at its core, is really no different to those predictable, glossy TV blockbusters spearheaded by the likes of Brad Falchuk and Ryan Murphy. Beth is essentially a flawless character, whose addiction is always a plot device and never really something life-destroying or…

  • The Band Wagon

    The Band Wagon

    ★★★★

    A lesser Singin' in the Rain, for sure, but what a backhanded compliment that is! The Band Wagon is splendidly realised, fast-moving, boundlessly delightful; perfectly encapsulating the unending power of the Arthur Freed Unit/Betty Comden and Adolph Green pairing, and the unparalleled joy and romance that these films bring us even almost seventy years on - enveloping us in a brighter, flashier, funnier world than our own.

    Just like the rest of these movies - nothing truly happens, but it…

  • Dark Shadows

    Dark Shadows

    ★★

    Yawn-worthy. I vaguely remembered this being a whole lot better than its piss-poor reputation suggests, and while this isn't bad, per se - it is incredibly boring. Aside from its glorious visual production and solid casting, Dark Shadows is a dull, uninteresting misfire of a film that relies far too heavily on the non-existent humour of its fish-out-of-water concept and not enough on combining the movie's semi-interesting components (strong opening, groovy 70s' setting, dope soundtrack) into one coherent, enjoyable film.…

  • ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

    ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

    ★★½

    As a person that grew up in a household constantly surrounded by the music of Sam Cooke, I have, for a very long time, known of his musical legacy. However, it's honestly a point of shame that I wasn't actually aware of Cooke's importance as a black activist and the conspiracy theories surrounding the murky circumstances of his passing. The Two Killings of Sam Cooke does a good job of covering a wide range of subjects in just over an…

  • Happy as Lazzaro

    Happy as Lazzaro

    ★★★

    A worthwhile slice of magical realism set in the lush countryside of 70s Italy, Happy as Lazzaro amalgamates some genuinely fascinating themes (greed, corruption, the elusiveness of true progress and contentment) with a very unique, lackadaisical style of magical realism that I don't think I've ever seen utilised quite like this. The cinematography is stunning, the supporting cast are uniformly solid, and there's some lovely moments courtesy of a cherubic leading performance from Adriano Tardiolo.

    However, Happy as Lazzaro's main…