Donnie has logged 57 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Nativity Story

The Nativity Story

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The River

The River

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry