RSS feed for Donovan

Donovan has logged 35 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Viy

Viy

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Birds

The Birds

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Telephone Box

The Telephone Box

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Limbo: The Organized Mind

Limbo: The Organized Mind

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry