RSS feed for Donovan

Donovan has logged 43 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Love

First Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Twelve-Year Night

A Twelve-Year Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Vada Chennai

Vada Chennai

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Andhadhun

Andhadhun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Detainment

Detainment

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★½
Edit this entry  
10
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★
Edit this entry  
15
Badlands

Badlands

1973
×
★★
Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★½
Edit this entry  
09
Following

Following

1998
×
★★½
Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Dope

Dope

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry