RSS feed for Donovan

Donovan has logged 234 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Aniara

Aniara

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Araby

Araby

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Patch Adams

Patch Adams

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Glass

Glass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
A Twelve-Year Night

A Twelve-Year Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pariyerum Perumal

Pariyerum Perumal

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Late Afternoon

Late Afternoon

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Weekends

Weekends

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Detainment

Detainment

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Marguerite

Marguerite

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mother

Mother

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wife

The Wife

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Custody

Custody

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry