RSS feed for Donovan

Donovan has logged 143 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Of Fathers and Sons

Of Fathers and Sons

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
End Game

End Game

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Late Afternoon

Late Afternoon

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Science Fair

Science Fair

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pig

Pig

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tick Tock Tale

Tick Tock Tale

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Border

Border

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry