RSS feed for Donovan

Donovan has rated 14 films released in the 1950s.

  • Cinderella

    ★★★½

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★½

  • Duck Amuck

    ★★★½

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★

  • Seven Brides for Seven Brothers

    ★★★

  • North by Northwest

    ★★★★

  • White Christmas

    ★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★½

  • Paths of Glory

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★½