RSS feed for Donovan

Donovan has rated 43 war films.

  • Of Fathers and Sons

    ★★★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★½

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★★

  • Glory

    ★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★½

  • The White Helmets

    ★★★

  • Macbeth

    ★★½

  • Au Revoir les Enfants

    ★★★

  • Empire of the Sun

    ★★

  • Braveheart

    ★★★

  • The Messenger: The Story of Joan of Arc

    ★★½

  • The Patriot

    ★★★

  • Enemy at the Gates

    ★★★½

  • Pearl Harbor

    ★★½

  • Behind Enemy Lines

    ★★★

  • Black Hawk Down

    ★★★½

  • The Pianist

    ★★★½