2019

Donovan Dorrance Donovan Dorrance’s year to date

Donovan’s highest rated films

  • The Thing

    ★★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★½

  • Amazing Grace

    ★★★★½

  • The Wolf House

    ★★★★½

  • Weekends

    ★★★★½

  • The Tale

    ★★★★½

  • Summer 1993

    ★★★★½

  • The Guilty

    ★★★★½

  • Hale County This Morning, This Evening

    ★★★★½

  • Orlando

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 121 Films watched
  • 20.2 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

If Beale Street Could Talk

Jan 1

Most Watched

Spider-Man: Homecoming

twice

Last Film

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Jun 15

Genres, Countries & Languages

Drama
50 films
Adventure
35 films
Action
35 films
Sci Fi
33 films
Comedy
23 films
Documentary
19 films
Thriller
18 films
Fantasy
18 films
Crime
13 films
Animation
12 films
USA
80 films
UK
16 films
France
7 films
Germany
5 films
Canada
4 films
Spain
4 films
Italy
4 films
Lebanon
3 films
India
3 films
Ireland
3 films
English
95 films
Spanish
11 films
French
8 films
German
6 films
Portuguese
4 films
Japanese
4 films
Arabic
4 films
Norwegian
3 films
Korean
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 40 Added 243

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Donovan’s most liked review

Skin

★★

When you’re a white director, maybe triple double check about using blackface in your movie as punishment. The irony this short goes for is amateurish to say the least. 

This felt so problematic I’m not sure I can unpack it well enough. Stereotypes on stereotypes. Hate speech and hate crimes…

More reviews

Donovan’s most liked list

2019 Official US Theatrical release schedule

Official US theatrical release schedule (dates in the details, both Wide and Limited) for upcoming films in 2019.

Original list found at FirstShowing

Supplementary additions pulled from 2019 in film Wiki page

For a complete list of ALL films entering any theater in the US, please visit Box Office Mojo.…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Thing
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Skin
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Place of No Words

Films watched in 2019

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Black Mirror: Smithereens
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • Orlando
  • Aniara
  • Inception
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Ant-Man and the Wasp
  • Thor: Ragnarok
  • Team Darryl
  • Team Thor: Part 2
  • Team Thor
  • Doctor Strange
  • Spider-Man: Homecoming
  • Black Panther
  • Captain America: Civil War
  • Ant-Man
  • Avengers: Age of Ultron
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Iron Man 3
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • Thor: The Dark World
  • The Avengers
  • Thor
  • The Incredible Hulk
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • Captain Marvel
  • Booksmart
  • Captain America: The First Avenger
  • The Place of No Words
  • Smash and Grab
  • Kitbull
  • Purl
  • Us
  • Amazing Grace
  • Shazam!
  • Alita: Battle Angel
  • The Terminator
  • Heal
  • The Birdcage
  • Apollo 11
  • The Thing
  • Meshes of the Afternoon
  • Everybody Knows
  • Mary Queen of Scots
  • The Wolf House
  • Matangi / Maya / M.I.A.
  • Araby
  • Of Fathers and Sons
  • Patch Adams
  • Birds of Passage
  • Glass
  • Never Look Away
  • Almost Famous
  • Mirai
  • Vice
  • At Eternity's Gate
  • Christopher Robin
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Capernaum
  • How to Train Your Dragon
  • Spider-Man: Homecoming
  • A Twelve-Year Night
  • Burn the Stage: The Movie
  • Die Hard: With a Vengeance
  • Period. End of Sentence.
  • Vada Chennai
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Black Sheep
  • A Night at the Garden
  • Seconds
  • Andhadhun
  • Pariyerum Perumal
  • End Game
  • Late Afternoon
  • One Small Step
  • Animal Behaviour
  • Weekends
  • Skin
  • Detainment
  • Marguerite
  • Fauve
  • Mother
  • The Wife
  • Wildlife
  • Lars and the Real Girl
  • Liz and the Blue Bird
  • The Haunted Castle
  • Jane Fonda in Five Acts
  • The Tale
  • Happy as Lazzaro
  • Custody
  • The Director and The Jedi
  • Halloween
  • Train to Busan
  • One Cut of the Dead
  • The Hate U Give
  • Coldplay: A Head Full of Dreams
  • Fargo
  • An Elephant Sitting Still
  • Happy Gilmore
  • Free Solo
  • Summer 1993
  • Utøya: July 22
  • They Shall Not Grow Old
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • D3: The Mighty Ducks
  • Bumblebee
  • Wonder Woman
  • Zama
  • Beast
  • The Guilty
  • The Sorcerer's Apprentice
  • Thunder Road
  • Science Fair
  • Pig
  • Hale County This Morning, This Evening
  • If Beale Street Could Talk

Highly rated films Donovan missed

  • Parasite
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • The Farewell
  • The Lighthouse
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Horror Noire: A History of Black Horror

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more