Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★½
Edit this entry  
29
LBJ

LBJ

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Edit this entry  
24
Jonas Brothers Family Roast

Jonas Brothers Family Roast

2021
×
Edit this entry  
23
The Creatures

The Creatures

1966
×
★★★½
Edit this entry  
23
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★
Edit this entry  
21
Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

2020
×
Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★★½
Edit this entry  
13
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
Edit this entry  
12
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
10
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
The World According to Dick Cheney

The World According to Dick Cheney

2013
×
★★½
Edit this entry  
03
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Hand

The Hand

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mom's Got a Date with a Vampire

Mom's Got a Date with a Vampire

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Under Wraps

Under Wraps

2021
×
Edit this entry  
30
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bones

Bones

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★½
Edit this entry  
20
Censor

Censor

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Incident at Montauk

Incident at Montauk

2019
×
½
Edit this entry  
19
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ouija Experiment 2: Theatre of Death

The Ouija Experiment 2: Theatre of Death

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry