donovon has logged 480 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★
Edit this entry  
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
½
Edit this entry  
30
New York Minute

New York Minute

2004
×
½
Edit this entry  
30
New Year, New You

New Year, New You

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Christmas Wedding Planner

Christmas Wedding Planner

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Edit this entry  
26
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Edit this entry  
23
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
20
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
18
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★½
Edit this entry  
18
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
½
Edit this entry  
17
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cam

Cam

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
½
Edit this entry  
15
Pooka!

Pooka!

2018
×
Edit this entry  
14
District 9

District 9

2009
×
★★½
Edit this entry  
13
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★½
Edit this entry  
13
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Mummy

The Mummy

2017
×
Edit this entry  
10
The Lovers

The Lovers

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
The Vanishing of Sidney Hall

The Vanishing of Sidney Hall

2017
×
★½
Edit this entry  
09
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Edit this entry  
07
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
½
Edit this entry  
05
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★
Edit this entry  
05
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
½
Edit this entry  
04
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Edit this entry  
03
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★½
Edit this entry  
02
The Son of Kong

The Son of Kong

1933
×
★½
Edit this entry  
02
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1953
×
★★
Edit this entry  
29
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Edit this entry  
29
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry