dontsmileatme has logged 58 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tommy's Honour

Tommy's Honour

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
9/11: One Day in America

9/11: One Day in America

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roll Bounce

Roll Bounce

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Madame X

Madame X

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Free Angela and All Political Prisoners

Free Angela and All Political Prisoners

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Moxie

Moxie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Down in the Delta

Down in the Delta

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clemency

Clemency

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Passion Fish

Passion Fish

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Belle

Belle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Best Man

The Best Man

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Jones

Love Jones

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brown Sugar

Brown Sugar

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Paris Blues

Paris Blues

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Claudine

Claudine

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chisholm '72: Unbought & Unbossed

Chisholm '72: Unbought & Unbossed

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry