• Tropic Thunder

    Tropic Thunder

    ★★★

    There’s some insanely hilarious parts in this (namely RDJ holy fuck) but the movie as a whole doesn’t feel tight enough as some other grade-A comedies in my eyes. This movie still fuckin’ rules though.

  • The End of the Tour

    The End of the Tour

    ★★★★

    I dunno man I just love Jason Segel

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★½

    Really cool. My biggest props go to the phenomenal soundtrack and acting from Morfydd Clark. Insanely demented! I could watch that woman play a delusional, manic Bible-thumper until the end of time. 

    I think that as a complete story, the pacing is quite solid, however I really would have been completely satiated by several minutes more from each act. 

    Demanding more from a movie is tough to have be a genuine critique, but I do feel like this movie was…

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

    The babysitter is the real GOAT

  • Shithouse

    Shithouse

    ★★★★½

    Between the poster and name of this movie.... how is this so fucking good? So so so good. AND using Southern Sky by (Sandy) Alex G? AHHHHHH. RIP Pete, you were a good turtle.

  • The Dark and the Wicked

    The Dark and the Wicked

    ★★

    a hodgepodge of A24-esque horrors tropes wrapped in a hick house with some decent scares and scoring. not enough personality in this movie to make it really standout but it’s nice.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

    self indulgent in all of its glory which can certainly make or break for people. tarantino’s best? might be

  • Jennifer's Body

    Jennifer's Body

    ★★★

    Absolute banger

  • Cats

    Cats

    ½

    [hisses]



    half star for the sheer audacity of spending 95mil on this datura trip nightmare

  • Annabelle: Creation

    Annabelle: Creation

    ★½

    man “theater lust” is a real thing. watching this again for the first time since i saw it in theaters and this movie sucks. there’s some cool scares much like any of these cash-grab horror cinematic universe films but really not enough at all to save this absolute snooze fest.

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★½

    Ruben & Lou forever

  • Possession

    Possession

    ★★★★

    dam that lady scary