Sort by

doriane has logged 196 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Bad Hair

Bad Hair

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wonder Woman

Wonder Woman

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman: Gotham Knight

Batman: Gotham Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Justice League: The New Frontier

Justice League: The New Frontier

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Superman: Doomsday

Superman: Doomsday

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
2046

2046

2004
×
Edit this entry  
04
The Paper Bridge

The Paper Bridge

1987
×
Edit this entry  
03
Return to Vienna

Return to Vienna

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Wild Guitar

Wild Guitar

1962
×
★½
Edit this entry  
28
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Way Home

The Way Home

2002
×
★★★
Edit this entry  
02
Two Horses of Genghis Khan

Two Horses of Genghis Khan

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Reservations

No Reservations

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
OSS 117: Lost in Rio

OSS 117: Lost in Rio

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
2 Days in Paris

2 Days in Paris

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
2 Days in New York

2 Days in New York

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
2 Days in Paris

2 Days in Paris

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anne of Green Gables: The Sequel

Anne of Green Gables: The Sequel

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Anne of Green Gables

Anne of Green Gables

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lolo

Lolo

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry