Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
30
Vortex

Vortex

2021
×
Edit this entry  
29
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
One Day, You Will Reach the Sea

One Day, You Will Reach the Sea

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beautiful Thing

Beautiful Thing

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

The Tokyo Night Sky Is Always the Densest Shade of Blue

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tuesday, After Christmas

Tuesday, After Christmas

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mona Lisa

Mona Lisa

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kamome Diner

Kamome Diner

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kuttavum Shikshayum

Kuttavum Shikshayum

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Girl

Girl

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nightfall

Nightfall

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
One Fine Spring Day

One Fine Spring Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Puzhu

Puzhu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Melinda and Melinda

Melinda and Melinda

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
One for the Road

One for the Road

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Summer Blooms

Summer Blooms

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
There Is No Lid on the Sea

There Is No Lid on the Sea

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sidewalls

Sidewalls

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In Bloom

In Bloom

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Siti

Siti

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Daniel & Ana

Daniel & Ana

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wandering

Wandering

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Crying Out Love in the Center of the World

Crying Out Love in the Center of the World

2004
×
Read the review Edit this entry