• Doctor Who: Revolution of the Daleks

  • Spontaneous

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Dating Amber

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★½

  • Query

  • Your Name Engraved Herein

    ★★★½

  • Spree

    ★★★

  • Dark Waters

    ★★★★

  • Queen & Slim

    ★★★½

  • Jenny Slate: Stage Fright

  • Knives Out

    ★★★½

  • Disappearance at Clifton Hill

    ★★★

  • Babyteeth

    ★★★½

  • Steven Universe: The Movie

    ★★★½

  • Joker

    ★★½

  • The Assistant

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Crawl

    ★★½

  • The Lion King

    ★★½

  • Straight Up

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Matthias & Maxime

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • End of the Century

    ★★★★

  • Us

    ★★★½

  • Saint Frances

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Jezebel

    ★★★½

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★½

  • Yes, God, Yes

    ★★★½

  • Get Duked!

    ★★½

  • Captain Marvel

    ★★★

  • The Body Remembers When the World Broke Open

    ★★★★

  • 37 Seconds

    ★★★★

  • System Crasher

    ★★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★½

  • Monos

    ★★★½

  • Honey Boy

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Escape Room

    ★★½

  • Dumplin'

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★½

  • Instant Family

    ★★★½

  • Bird Box

    ★★½

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★

  • The Death & Life of John F. Donovan

    ★★½

  • mid90s

    ★★★½

  • Ben Is Back

    ★★★

  • Hotel Mumbai

    ★★★½

  • Beautiful Boy

    ★★★½

  • Sierra Burgess Is a Loser

    ★½

  • The Nightingale

    ★★★★★

  • Boy Erased

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★

  • The Spy Who Dumped Me

    ★★½

  • Grandmother's Gold

  • Tau

    ★½

  • Incredibles 2

    ★★★★