Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
Read the review Edit this entry  
27
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hearts and Minds

Hearts and Minds

1974
×
Read the review Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hustle

Hustle

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
Read the review Edit this entry  
07
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
Read the review Edit this entry  
03
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
Edit this entry  
03
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
Edit this entry  
02
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blade II

Blade II

2002
×
Read the review Edit this entry  
01
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Attica

Attica

1974
×
Read the review Edit this entry  
24
The Square

The Square

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
Edit this entry  
23
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sharpe's Rifles

Sharpe's Rifles

1993
×
Edit this entry  
19
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
Edit this entry  
16
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
Read the review Edit this entry  
13
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
Read the review Edit this entry