Sort by

Doug has logged 153 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Snowden

Snowden

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Haunt

Haunt

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cabin Fever

Cabin Fever

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lawnmower Man

The Lawnmower Man

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Joshua

Joshua

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry