Sort by

Rick has logged 404 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Freshman

The Freshman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Police Academy: Mission to Moscow

Police Academy: Mission to Moscow

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
This Christmas

This Christmas

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Police Academy 6: City Under Siege

Police Academy 6: City Under Siege

1989
×
Read the review Edit this entry  
09
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Police Academy 5: Assignment Miami Beach

Police Academy 5: Assignment Miami Beach

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Police Academy 4: Citizens on Patrol

Police Academy 4: Citizens on Patrol

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Guest House

Guest House

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Police Academy 3: Back in Training

Police Academy 3: Back in Training

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Police Academy 2: Their First Assignment

Police Academy 2: Their First Assignment

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Buddy Games

Buddy Games

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Going the Distance

Going the Distance

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Superintelligence

Superintelligence

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Life of David Gale

The Life of David Gale

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Step Up 2: The Streets

Step Up 2: The Streets

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Step Up

Step Up

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mumford

Mumford

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry