Sort by

dpalos has logged 39 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Under the Banner of Heaven

Under the Banner of Heaven

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★½
Edit this entry  
17
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Detachment

Detachment

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Reader

The Reader

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Father Stu

Father Stu

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★½
Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Clueless

Clueless

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Phone Call

The Phone Call

2013
×
Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soap Opera

Soap Opera

1964
×
Edit this entry  
26
Couch

Couch

1964
×
Read the review Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Read the review Edit this entry