daniel has logged 45 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Big Fat Liar

Big Fat Liar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
He Named Me Malala

He Named Me Malala

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
If I Was God

If I Was God

2015
×
Edit this entry  
14
Prologue

Prologue

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Catch It

Catch It

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Short Story of a Fox and a Mouse

The Short Story of a Fox and a Mouse

2015
×
★★
Edit this entry  
14
The Loneliest Stoplight

The Loneliest Stoplight

2015
×
Edit this entry  
14
We Can't Live Without Cosmos

We Can't Live Without Cosmos

2014
×
★½
Edit this entry  
14
Bear Story

Bear Story

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Short

The Big Short

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry