• Titane

    Titane

    ★★★★

    garance marillier’s character in this is named the same as her star character in raw….. is this supposed to be justine’s fate post uni??????

  • The Strangers

    The Strangers

    ★★

    liv tyler gets a cut on her cheek in the exact same placement as the iconic arwen look from fellowship and it made me mildly angry that i was watching this lame, underdeveloped, dull thriller(?) instead of something Good like lotr.

  • The Evil Dead

    The Evil Dead

    ★★★★

    happy 40 years of ashley williams!!

  • Chopping Mall

    Chopping Mall

    ★★★

    the audacity of barbara crampton (<3) to do that weird oh well if you like pepperoni bit leading up to her flashing her tits only for her nipples to be literal dots. stay away from the culture of big areola-ed girls!!!!

    (also had a little leo pointing at the tv in ouatih meme moment when The Line from the dead meat intro tag was said.)

  • The Proposal

    The Proposal

    ★★★½

    the only movie i have ever enjoyed ryan reynolds in and it’s fully due to the ten second shot of his abs.

  • Lamb

    Lamb

    ★★★½

    ada the lamb child taking it’s place as the second most iconic a24 creature that i wish was real behind the gold chain Furby from uncut gems.

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★½

    theater was completely packed; so pleased to see queer cinema finally getting the box office attention it deserves!
    # gay rights # tom hardy did not show hole :/

  • Victor in Paradise

    Victor in Paradise

    almost did not watch anything today because i was so busy but i’m glad i was able to spend the last minutes of my 20th with poor, pathetic, starving artist nick braun. Slay.

  • The Princess Bride

    The Princess Bride

    ★★★★★

    the trademark of being a true cinephile (and also of being extremely annoying) is the ability to quote the princess bride from start to finish.

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ali my poor little meow meow yeah :(

  • Malignant

    Malignant

    ★★★

    missed a phoebe bridgers concert to see this………….. at least my cherry coke zero was especially delicious tonight.

  • The Good, the Bad and the Ugly

    The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★½

    (celebratory watch for me being both free from quarantine and home for the weekend!! yay!)

    my dad used to play nothing but 80s classic rock, the beatles, and this soundtrack while he drove me and my younger brother around to the all the various sports and clubs competitive lil kids do. eccentric selection but very on brand for the cola family (eccentricism, that is.)

    as a result of such, between the ages of six and twelve, i would go around telling…