Dan has logged 585 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Identity

Identity

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Grinch

The Grinch

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Reindeer

White Reindeer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Porky's 3: Revenge

Porky's 3: Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Porky's II: The Next Day

Porky's II: The Next Day

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Porky's

Porky's

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

Linda Ronstadt: The Sound of My Voice

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry