Dan has logged 67 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sleeping Dogs

Sleeping Dogs

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Race with the Devil

Race with the Devil

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Catwalk: Tales from the Catshow Circuit

Catwalk: Tales from the Catshow Circuit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Whisky Galore!

Whisky Galore!

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
RED

RED

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Killing Me Softly

Killing Me Softly

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Better Off Dead...

Better Off Dead...

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
We Were Soldiers

We Were Soldiers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Soldier

Soldier

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blood Bath

Blood Bath

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Critters 4

Critters 4

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Operation Red Sea

Operation Red Sea

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Crime and Punishment

Crime and Punishment

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
La Vie de Bohème

La Vie de Bohème

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry