Dan has logged 747 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gwendoline

Gwendoline

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Erotic Rites of Frankenstein

The Erotic Rites of Frankenstein

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Grey

The Grey

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Howling III

Howling III

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Birdy

Birdy

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Goto, Island of Love

Goto, Island of Love

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nemesis

Nemesis

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry