Sort by

DANIEL has logged 893 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bullet Vanishes

The Bullet Vanishes

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Villains

Villains

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Beast

The Beast

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Incident at Raven's Gate

Incident at Raven's Gate

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cats

Cats

1998
×
Read the review Edit this entry  
26
The Spirit

The Spirit

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meatball Machine Kodoku

Meatball Machine Kodoku

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meatball Machine

Meatball Machine

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Psychomania

Psychomania

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Brideshead Revisited

Brideshead Revisited

1981
×
Read the review Edit this entry  
19
The Hunters of the Golden Cobra

The Hunters of the Golden Cobra

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Figures in a Landscape

Figures in a Landscape

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Gore Gore Girls

The Gore Gore Girls

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dobermann

Dobermann

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Partisan

Partisan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Katzelmacher

Katzelmacher

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Timecop

Timecop

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prayer of the Rollerboys

Prayer of the Rollerboys

1990
×
Read the review Edit this entry  
14
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kundun

Kundun

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Neo Tokyo

Neo Tokyo

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Felidae

Felidae

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Godkiller: Walk Among Us

Godkiller: Walk Among Us

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dangan Runner

Dangan Runner

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Violent Virgin

Violent Virgin

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Top Gun

Top Gun

1986
×
Read the review Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
Read the review Edit this entry  
28
The Last Dragon

The Last Dragon

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry