Sort by

DANIEL has logged 83 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Ballad of Lefty Brown

The Ballad of Lefty Brown

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Morning Patrol

Morning Patrol

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Careful

Careful

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Slaughter High

Slaughter High

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shoot the Sun Down

Shoot the Sun Down

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Polar

Polar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Colors

Colors

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Roller Blade Seven

The Roller Blade Seven

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rings

Rings

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rings

Rings

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fyre

Fyre

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Resolution

Resolution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Violet & Daisy

Violet & Daisy

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sweet Movie

Sweet Movie

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fyre Fraud

Fyre Fraud

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Our Man Flint

Our Man Flint

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Paddington

Paddington

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Life Itself

Life Itself

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bewitched

Bewitched

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parker

Parker

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Devil Inside

The Devil Inside

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Tsuburo

Tsuburo

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry