• Krampus

    Krampus

    ★★★★½

    Merry Krampusnacht everyone! 
    Michael Dougherty’s Krampus is still an incredibly fun Christmas horror with plenty of great comedic performances, slick direction and incredible practical & visual effects.

  • A Christmas Story Christmas

    A Christmas Story Christmas

    ★★★★

    “The house was filled with life, laughter, and love once again. The old man would be proud.“

    My expectations for this film were at rock bottom after the dreadful A Christmas Story 2 tried to painfully recreate the original film’s nostalgic beats in the cheapest way imaginable. Now, after three attempts at a sequel to Bob Clark’s A Christmas Story, not only is it surprising that A Christmas Story Christmas isn’t terrible but is somehow good. 
    Apart from its awkward title,…

  • The Murmuring

    The Murmuring

    ★★★★★

    Of course it’s the 3 star average rated episode that turns out to be my favorite. This episode is written by Del Toro himself and you can tell. It’s an incredibly somber ghost story that shares DNA with Del Toro’s other supernatural dramas like Crimson Peak & The Devil’s Backbone. Paired with Kent’s excellent direction, and two powerhouse performances, this episode stands as one of the best in Season 1 along next to David Prior’s The Autopsy.
    I thought this episode was…

  • The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    ★★★★

    “…HES AN ACTOR!”

    A wonderful bite sized Christmas story that’ll hopefully tie me & a whole lot of other people until Vol.3.

  • All Quiet on the Western Front

    All Quiet on the Western Front

    ★★★★★

    “All that is left separating us from an armistice is false pride.”

    Based on the one of the most important anti-war novels ever written, All Quiet on the Western Front is a brand new adaptation that just seemingly snuck up on me. There was talks for a new adaptation for years but they always seemed to fall through. And yet a trailer just showed up for it two months ago & now it’s finally out on Netflix.
    Edward Berger’s All Quiet on…

  • The Viewing

    The Viewing

    ★★★★½

    As soon as the first frame popped up, I was like “oh yeah, Panos directed this.”
    Oozing with Panos’ signature nightmarish retro style, it’s visually stunning, and it’s all held together by talented cast & a seriously kick ass synth score.

  • The Menu

    The Menu

    ★★★★½

    “Do not eat. Taste. Savor. Relish.“

    The Menu is one of the biggest surprises of the year for me. It’s a truly biting satiric dig at ‘foodie’ culture that’s executed perfectly in terms of direction, pacing, performances, music & so on. 
    Ralph Fiennes is phenomenal as always delivering a captivating villainous  performance that’s just absolutely magnetic. Anya Taylor-Joy plays our lead and she’s just killing it. She stands tall over a pretty great cast and she’s definitely one of the highlights…

  • Pickman's Model

    Pickman's Model

    ★★★½

    Crispin Glover’s accent is about as strange as his dancing in Friday the 13th: The Final Chapter.

  • The Autopsy

    The Autopsy

    ★★★★½

    “Sorry for the intrusion friend, if it’s any consolation, I’m right behind you.”

    Loved this episode, David Prior proves himself a horror director to be reckoned with. Between his work here & on The Empty Man, he’s got a whole lot of promise. This episode could’ve been a whole movie.

  • Werewolf by Night

    Werewolf by Night

    ★★★★½

    Do you think the Dark Universe cries itself to sleep knowing that another Cinematic Universe outdid it’s concept with a 50 minute short?
    Absolutely adored it. Never thought I’d see a a tribute to Universal Monsters in an MCU film of all things. I really wished it was longer, maybe we’ll get a Werewolf & Man-Thing film some day down the line.

  • Weird: The Al Yankovic Story

    Weird: The Al Yankovic Story

    ★★★★★

    “Life is like a parody of your favorite song. You think you know all the words and then…surprise, you don’t know anything.

    Weird: The Al Yankovich Story is a true tour de force. Its an incredible soulful biopic that thoroughly explores the life of one of music’s most important musician. Daniel Radcliffe pours his soul into this performance & quite frankly deserves an Oscar for Best Actor. I clapped, I cheered, & I cried throughout. Genuinely one of the year’s best films,…

  • Godzilla

    Godzilla

    ★★★★★

    “Many people were so shocked to see how dark and somber the original Gojira is. This is not a summer popcorn flick but rather a horror movie. Godzilla’s rough skin was mean’t to look like radiation scars, his breath bellowed out pure nuclear radiation. He was essentially a walking stand-in for the atomic bomb, unleashing unspeakable terror without any rhyme or reason…”

    -John Carpenter, Master of Monsters (2022).