📼Jonathan Mike📼 has written 166 reviews for films during 2021.

  • Matinee

    Matinee

    ★★★★★

    “Exactly! What a perfect time to open a new horror movie. Think of it, my friend. Millions of people looking over their shoulder, waiting for God's other shoe to drop, never knowing if each kiss, each sunset...each malted milk ball might be their last.”

    Cinema Paradiso except with 1960s Atomic B-Movie schlock. Matinee might be my favorite film from Joe Dante  & it’s really close to overtaking Gremlins as my favorite. 
    Matinee is a story about how the power of a film’s…

  • The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★

    You are risking my life, so you can fight your enemy and save your pride…”

    Ridley Scott, for the most part, is a solid director. There are many who just wave off Scott’s body of work as visually pleasing but mediocre in story. However, all Scott needs is just one film every now & then to prove to everyone that he’s still a powerhouse of a filmmaker.
    Ridley Scott’s The Last Duel is a gripping film that shows the truly disgusting…

  • Mega64 Version 4.1 Revengurrection

    Mega64 Version 4.1 Revengurrection

    ★★★★★

    Steve Vacation is by far one of the best names The Boyz have come up with.

  • A Christmas Story

    A Christmas Story

    ★★★★★

    “Next to me in the blackness lay my oiled blue steel beauty. The greatest Christmas gift I had ever received, or would ever receive. Gradually, I drifted off to sleep, pranging ducks on the wing and getting off spectacular hip shots.”

    Bob Clark’s A Christmas Story is my all time favorite Christmas film hands down. Every single aspect about is perfect. Reginald H. Morris’ soft & warm cinematography that transports you back to era that it’s trying to replicate, the brilliant…

  • Die Hard

    Die Hard

    ★★★★★

    Christmas action films need to become a thing again.

  • The Polar Express

    The Polar Express

    ★★★★

    “Seeing is believing, but sometimes the most real things in the world are the things we can't see.”

    I saw this film in theaters when I saw only 7 years old, & I saw it on a class field trip. It was the very last thing we did before Christmas break. Ever since that day I can’t help but love Robert Zemeckis’ The Polar Express.
    At its core the film is essentially about a kid’s crisis of faith when it comes…

  • Krampus

    Krampus

    ★★★★½

    “But Krampus did not take me that night. He left me, as a reminder of what happens when hope is lost, when belief is forgotten, and the Christmas spirit... dies.”

    Review for The Naughty Cut

    Krampus: The Naughty Cut is the ‘definitive version’ of the film according to Michael Dougherty himself. However, the cuts seem in indistinguishable from each other apart from a few nice characters building moments & a couple of more swear words. The scenes added back in are…

  • Better Watch Out

    Better Watch Out

    ★★★½

    The less you know, the better. I saw this on Shudder, and when I looked it up I saw it had glowing reviews. Then I made the wise decision to just go in blind. 
    This film felt like it just kept evolving into something else every 30 minutes. Right when you think you’ve got an understanding of what’s going on the film turns hard in the opposite direction. It also helps that there’s a stellar cast pulling off a wide…

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★★

    “Strange, isn't it? Each man's life touches so many other lives. When he isn't around he leaves an awful hole, doesn't he?”

    Do I really need to explain why I love this? Why it’s so universally beloved? It’s just so damn good.

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★★★

    “I know you said the story was over for you, but that's the thing about stories: they never really end, do they? We're still telling the same stories we've always told, just with different names, different faces.”

    Ive heard a lot of people call this ‘Lana Wachowski’s New Nightmare’ and…yeah pretty much! This film is an incredibly bold and ambitious sequel that works as a perfect epilogue for The Matrix trilogy. 
    The Matrix Resurrections has so much going on with the story that…

  • Hawkeye

    Hawkeye

    ★★★★

    Once again we have another thoroughly enjoyable Marvel Miniseries, and this time it’s Christmassy!
    Hawkeye isn’t a groundbreaking series by any means but it sure as hell was entertaining. A great cast, solid action scenes, a wonderful Christmas  atmosphere and a festive score by Christophe Beck & Michael Paraskevas.
    It’s legitimately a fun little Christmas action series that’s a really good time.

  • A Muppet Family Christmas

    A Muppet Family Christmas

    ★★★★½

    Remaster this in 4K, you cowards.