DrBeesMD has logged 27 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Breaker Morant

Breaker Morant

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Tickled

Tickled

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Smiling Friends

Smiling Friends

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
42

42

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry