• The Secret Garden

    The Secret Garden

    ★★★★

    The instability of the moving image. When subconscious becomes diegetic - worlds coated with liquid memories and oceans of feeling. Cinema is whatever we want it to be.

    youtu.be/uGTRx8VttKU

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★½

    “I am looking forward to the day my solitude ends. And I'm home.”

  • The History of the Seattle Mariners

    The History of the Seattle Mariners

    ★★★★

    “The Seattle Mariners are not competitors, they’re protagonists.”

    That said, “Episode 3: The Battle for Seattle” is one of the greatest sports stories ever told.

  • The Sleeping Negro

    The Sleeping Negro

    ★★★½

    Nights of rage against a game we can’t control.

  • The Place Beyond the Pines

    The Place Beyond the Pines

    ★★★★

    A brilliant deconstruction of the Western mythos. There are no cowboys and bandits, cops and robbers, outlaws and law-upholding, bad guys and heroes. Our world is shaped and eroded by ceaseless, rippling waves of grief and loneliness. Every decision made has its consequences, and even decisions made with the best of intentions can cause unknowable, unalterable pain. Much as we are tempted to look at existence this way: there is no “right” or “wrong”. Just flawed human beings trying to…

  • Red Sorghum

    Red Sorghum

    ★★★★

    A flowing communion of wine and blood. Solidarity is the most powerful act of resistance. The past is written in the wind.
    Drink full and behold our feast for the dead.

  • Repo Man

    Repo Man

    ★★★★

    “You shithead! I’m glad I tortured you!”

    One of the most charming low-budget movies ever made. Alex Cox talked about Harry Dean Stanton feeding coyotes. Just a blast honestly.

    “I blame society. Society made me what I am.”
    “That’s bullshit - you’re a white suburban punk just like me.”
    “But it still hurts.....” *death gurgling*

  • Inherent Vice

    Inherent Vice

    ★★★★½

    “Man, listen... this is a Mercedes. It’s only painted one color. That should count for something.”

    Never seen a film which feels more like a different movie on each and every viewing. One of those rare cases where the grain of the film itself seems to pass right through the blood-brain barrier and into the soul. That said, having a little extra definitely helps. Lingers in the moments and spaces which feel at once like a moving photograph & made from…

  • Last Days in a Lonely Place

    Last Days in a Lonely Place

    ★★★★½

    Grand Theft Auto: The Return

    youtu.be/eoSI9_I3sO8

  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★½

    “I hope the block is still standing.”
    We’re still standing.”

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “OH THIS FUCKING GUY. DO NOT LET HIM IN, UNDERSTAND ME?? JUST IGNORE HIM. IGNORE HIM, JOEY.”

    Every single viewing just enriches this movie even more for me. Uncut Gems is a stone cold classic. One of a small handful of modern movies that just does absolutely everything right with the kind of infectious creative energy that rivals New Hollywood’s 1970s best - an intricately designed web of capitalist hysteria dripping with humor, tension, and flawlessly integrated cultural touchstones. The Safdies,…

  • Y Tu Mamá También

    Y Tu Mamá También

    ★★★★½

    What is there to say? One of those special few movies that will always find you when you need it most. A film that refuses to judge its central characters but instead observe and empathize amidst a beautiful landscape of open spaces filled with possibilities and dotted with ghostly traces of lives lived. An array of moments and sensory experiences - some forlorn or painful, some exciting, but all revealing - that ultimately come together to achieve a sense of…