méli has logged 35 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Manhunter

Manhunter

1986
×
Edit this entry  
30
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★
Edit this entry  
30
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
29
Shadows

Shadows

1959
×
Read the review Edit this entry  
29
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Edit this entry  
19
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Edit this entry  
17
Gainsbourg: A Heroic Life

Gainsbourg: A Heroic Life

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Sicilian Clan

The Sicilian Clan

1969
×
★★★
Edit this entry  
15
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★★
Edit this entry  
15
You Deserve a Lover

You Deserve a Lover

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Girl with a Bracelet

The Girl with a Bracelet

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★
Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★
Edit this entry  
07
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
This Man Must Die

This Man Must Die

1969
×
★★★½
Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry