Sort by

DreamScape40 has logged 658 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amityville: Dollhouse

Amityville: Dollhouse

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lie

The Lie

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Escape the Field

Escape the Field

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black as Night

Black as Night

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
Edit this entry  
22
House of Hammer

House of Hammer

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Nostradamus Decoded

Nostradamus Decoded

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lost Lincoln

The Lost Lincoln

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Being the Queen

Being the Queen

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sins of Our Mother

Sins of Our Mother

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Edit this entry  
20
Harry Connick, Jr.: Harry For The Holidays

Harry Connick, Jr.: Harry For The Holidays

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ne Zha

Ne Zha

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo! Music of the Vampire

Scooby-Doo! Music of the Vampire

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo! and the Goblin King

Scooby-Doo! and the Goblin King

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Queen of Spades

Queen of Spades

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
End of the Road

End of the Road

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Awaken the Shadowman

Awaken the Shadowman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
He's a Bully, Charlie Brown

He's a Bully, Charlie Brown

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Little Guy

The Little Guy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Groot's Pursuit

Groot's Pursuit

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Groot's First Steps

Groot's First Steps

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Groot Takes a Bath

Groot Takes a Bath

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magnum Opus

Magnum Opus

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Andor: A Disney+ Day Special Look

Andor: A Disney+ Day Special Look

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Obi-Wan Kenobi: A Jedi's Return

Obi-Wan Kenobi: A Jedi's Return

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Welcome to the Club

Welcome to the Club

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
13 Fanboy

13 Fanboy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nobody Sleeps in the Woods Tonight 2

Nobody Sleeps in the Woods Tonight 2

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Bingo Hell

Bingo Hell

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rammstein in Amerika

Rammstein in Amerika

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pieces

Pieces

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Animal

Animal

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Snoopy Presents: Lucy's School

Snoopy Presents: Lucy's School

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
White Snake

White Snake

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scooby-Doo! Frankencreepy

Scooby-Doo! Frankencreepy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scooby-Doo! and the Spooky Scarecrow

Scooby-Doo! and the Spooky Scarecrow

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic Greatest Moments: Jurassic Park to Jurassic World

Jurassic Greatest Moments: Jurassic Park to Jurassic World

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
WWE Clash at the Castle 2022

WWE Clash at the Castle 2022

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry