dreamshirl has logged 49 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Brave

Brave

2012
×
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Trolls

Trolls

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Adam and Dog

Adam and Dog

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Weiner

Weiner

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★½
Edit this entry  
03
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry