Sort by

Drew W. has logged 36 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Outing

The Outing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Caligari

Dr. Caligari

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The War of the Gargantuas

The War of the Gargantuas

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bunker of the Last Gunshots

The Bunker of the Last Gunshots

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mikadroid: Robokill Beneath Disco Club Layla

Mikadroid: Robokill Beneath Disco Club Layla

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gamera: Super Monster

Gamera: Super Monster

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Paganini Horror

Paganini Horror

1989
×
★★★
Edit this entry  
19
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★½
Edit this entry  
18
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Alone in the Night

Alone in the Night

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Burning

The Burning

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry