• Love Hard

    ½

  • Midnight Mass

    ★★★½

  • The Many Saints of Newark

    ★★

  • Dune

    ★★★★★

  • Malignant

    ★★½

  • He's All That

    ½

  • Space Jam: A New Legacy

    ★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★

  • The Woman in the Window

  • Mare of Easttown

  • Bad Trip

    ★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • The White Tiger

    ★★★

  • Death to 2020

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★½

  • Mank

    ★★½

  • Holidate

    ½

  • Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★★

  • Normal People

    ★★★★★

  • The Last Dance

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • The Way Back

    ★★★★

  • Impractical Jokers: The Movie

    ★½

  • Onward

    ★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Shirley

    ★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • His House

    ★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★

  • Bad Boys for Life

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ½

  • 1917

    ★★★★★

  • Midway

    ★★

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★★

  • Bad Education

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • The Platform

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Just Mercy

    ★★★½

  • The King

    ★★★½

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • It Chapter Two

    ★★½

  • Hair Love

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★

  • Vivarium

    ★★

  • The Lion King

    ★★½

  • Annabelle Comes Home

    ★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too