drew has logged 96 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Late Night

Late Night

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ladyworld

Ladyworld

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Head Count

Head Count

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
High Life

High Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Untouchable

Untouchable

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry