Sort by

Drew Reuschlein has logged 379 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phineas and Ferb Christmas Vacation!

Phineas and Ferb Christmas Vacation!

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
From Our Family to Yours

From Our Family to Yours

2020
×
Edit this entry  
24
Arendelle Castle Yule Log

Arendelle Castle Yule Log

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Had Bad Milk in Dehradun

I Had Bad Milk in Dehradun

2017
×
Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lost Kubrick: The Unfinished Films of Stanley Kubrick

Lost Kubrick: The Unfinished Films of Stanley Kubrick

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inside the Labyrinth: The Making of 'The Silence of the Lambs'

Inside the Labyrinth: The Making of 'The Silence of the Lambs'

2001
×
Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
28
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American Honey

American Honey

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
23
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Edit this entry  
16
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
Read the review Edit this entry  
12
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
JFK

JFK

1991
×
Edit this entry  
07
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry