Sort by

Drew Reuschlein has logged 46 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Under the Stars

Christmas Under the Stars

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rhubarb

Rhubarb

2020
×
Edit this entry  
11
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
10
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry