Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
CODA

CODA

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jujutsu Kaisen 0

Jujutsu Kaisen 0

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Four Hours at the Capitol

Four Hours at the Capitol

2021
×
Edit this entry  
04
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Given

Given

2020
×
Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Earwig and the Witch

Earwig and the Witch

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry