Andrew has logged 42 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry