Sort by

Chedly has logged 381 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Belly

Belly

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Man on the Train

Man on the Train

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Memories

Memories

1995
×
★★★½
Edit this entry  
19
Torment

Torment

1994
×
★★★½
Edit this entry  
18
Armour of God

Armour of God

1986
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Red Cliff Part II

Red Cliff Part II

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Red Cliff

Red Cliff

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
13
American Made

American Made

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
A Chinese Ghost Story

A Chinese Ghost Story

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Man of Tai Chi

Man of Tai Chi

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Memories Lost and Found II

Memories Lost and Found II

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Inspiration

Inspiration

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Inner Ear Insect

Inner Ear Insect

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Adam's Apples

Adam's Apples

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
Edit this entry  
04
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
03
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dirty Ho

Dirty Ho

1979
×
★★★★
Edit this entry  
30
Most Beautiful Island

Most Beautiful Island

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Snowden

Snowden

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Spring

Spring

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
27
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Odd One Dies

The Odd One Dies

1997
×
★★★
Edit this entry  
24
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Vice Squad

Vice Squad

1982
×
★★★½
Edit this entry  
23
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★
Edit this entry